Sürekli Görev Yolluğu Hakkında

YöneticiHane

Paylaşmak Güzeldir

Haberler: YöneticiHane'ye Hoş Geldiniz. Daha güzel bir ortam için sitemizi arkadaşlarınıza duyurmanızı ve etkin bir şekilde kullanmanızı bekliyoruz.


2020 Yılı Erişilebilirlik Yılı Hakkında 2020-01 Sayılı Genelge

Başlatan YoneticiHane

Yanıt: 0
Gösterim: 7726
Son İleti 19 Şubat 2020, Çarşamba - 17:47
Gönderen: YoneticiHane
Sendika Kararları ile "Nöbet Eylemi" Yapanlar Hakkında

Başlatan YoneticiHane

Yanıt: 2
Gösterim: 5858
Son İleti 26 Kasım 2018, Pazartesi - 14:37
Gönderen: YoneticiHane
696 Sayılı KHK İle Kadroya Geçirilen İşçilerin 2019 Zam ve Ücretleri Hakkında

Başlatan YoneticiHane

Yanıt: 0
Gösterim: 4077
Son İleti 17 Mart 2019, Pazar - 12:57
Gönderen: YoneticiHane
Yardımcı Materyallerin Fotokopi Yoluyla Çoğaltılması Hakkında

Başlatan YoneticiHane

Yanıt: 0
Gösterim: 4134
Son İleti 05 Ekim 2018, Cuma - 12:01
Gönderen: YoneticiHane
Fazla Çalışma Karşılığı İzin Hakkında Yazı

Başlatan YoneticiHane

Yanıt: 0
Gösterim: 3814
Son İleti 17 Nisan 2018, Salı - 09:41
Gönderen: YoneticiHane

Sürekli Görev Yolluğu Hakkında (Okunma sayısı 5557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YoneticiHane

Çevrimdışı
  • *****
  • Administrator
  • Süper Üye
  • İleti: 2051
  • PUAN: 33
  • Cinsiyet: Bay
    • YöneticiHane.COM
Sürekli Görev Yolluğu Hakkında
22 Mayıs 2018, Salı - 11:02
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı   : 43942091-845.01-E.9687978   17.05.2018
Konu : Sürekli Görev Yolluğu


DAĞITIM YERLERİNE

      6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığınca yürütülen 2017 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan taslak rapor Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımızın tüm teşkilatını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.
Bilindiği üzere, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde görev yapmakta iken başka bir memuriyet mahalline sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar sürekli görev yolluğu olarak yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı verileceği hükme bağlanmıştır.
       Aynı Kanunun 3 üncü maddesinde ise memuriyet mahalli tanımlanmıştır. Buna göre; memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır.
    Buna göre memur veya hizmetlinin ikametgâhı da memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle başka bir göreve atanmakla beraber ikametgâhı değişmeyen memurun memuriyet mahalli değişmediğinden sürekli görev yolluğuna hak kazanması mümkün değildir.
     Sürekli görev yolluğu, bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere eski memuriyet mahallinden yeni görev mahallerine kadar kendilerine ve aynı zamanda aile fertlerine ait ev eşyalarının taşıtılmasına ve diğer zorunlu giderlerine karşılık olarak verilmektedir. Bu nedenle sürekli görev yolluğu memur veya hizmetlinin fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi halinde ödenmesi gerekmektedir.

Bu itibarla, Harcırah Kanunu uyarınca bir göreve naklen atanan memur veya hizmetlinin sürekli görev yolluğuna hak kazanabilmesi için yeni memuriyet mahalline fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi gerektiği konusunda daha dikkatli olunması ve yazımızın biriminize bağlı harcama birimlerine de duyurulmasında fayda görülmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.
   

                     
Nurettin KONAKLI
Bakan a.
Başkan V.
Facebook'ta PAYLAŞ
Saklamak değil, paylaşmak olsun özün. Eleştirmek değil, çözümü göstermek olsun sözün. Yıkmakta değil, yapmakta olsun gözün. Saldırmak değil, sarılmaktır çözüm.