Yıl Sonu TKYS Denklik İşlemleri

YöneticiHane

Paylaşmak Güzeldir

Haberler: YöneticiHane'ye Hoş Geldiniz. Daha güzel bir ortam için sitemizi arkadaşlarınıza duyurmanızı ve etkin bir şekilde kullanmanızı bekliyoruz.


Yıl Sonu TKYS Denklik İşlemleri (Okunma sayısı 3746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YoneticiHane

daha çok Çevrimdışı
  • *****
  • Administrator
  • Süper Üye
  • İleti: 1782
  • Karma: +23/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • YöneticiHane.COM
Yıl Sonu TKYS Denklik İşlemleri
13 Aralık 2019, Cuma - 13:38
Yıl Sonu TKYS Denklik İşlemleri2019 yıl sonu işlemleri ile ilgili 11 Aralık 2019 itibariyle tkys - muhasebe raporu kullanıma açılmış olup karşılaşılan sorunlar için aşağıdaki açıklamalara göre işlem yapılması gerekmektedir.

1- Tkys-mys raporunda muhasebe (maliye) kısmındaki tutarlardan kaynaklanan tutarsızlar  için;

1.1. Öncelikle  Mal Müdürlüğünden mizan alıp maliyedeki tutarların tkys-mys raporuna doğru yansıtıldığı kontrol edilecek.

1.2.MYS den yansıyan tutarlar doğru değil ise hesap denkliğinde sorun var demektir; bunun için de bu kez maliyeden (yıl içinde yapılan işlemlerin TİF giriş çıkış ve diğer işlemlerin kontrolü için) yevmiye defteri dökümü alıp bütün işlemlerin muhasebe kayıtlarına maliyece alınıp alınmadığını kontrol edilecek ve varsa eksik fazla işlemleri düzeltilecektir.

1.3. MYS sistemine geçilirken VKN lerin güncel olmayışından kaynaklanan maliye tarafında taşınırların başka birim hesaplarına kaydedilmesinden dolayı oluşan sorunlar için de; kurumlarımızın VKN leri güncelleyip bu hesapları doğru birim kodlarına aktarılmasını sağlayıp düzelttirmedikleri bilindiğinden bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Bunu sağlamak üzere maliyeden yine mizan dökümleri ve yevmiye defteri kayıtları alınacak ve fazladan birimleri üzerine kaydedilen taşınırların ya da MYS ye geçerken VKN olmayışından dolayı il/ilçe memin hesaplarına kaydedilen tutarların 2019 yılsonu cetvellerinin maliye gösterilmek üzere düzeltilmesi sağlanacaktır.

2- Tkys-mys raporunda meb kısmındaki tutarlardan kaynaklanan tutarsızlıklar için;

2.1. Tifler kontrol edilmelidir. VİF gönderememekten kaynaklı sorunlar için TİFlerin maliyece manuel işleme alınması için malmüdürlüklerine başvurulmalıdır.

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2019, Cumartesi - 16:05 Gönderen: YoneticiHane »
Facebook'ta PAYLAŞ
Saklamak değil, paylaşmak olsun özün. Eleştirmek değil, çözümü göstermek olsun sözün. Yıkmakta değil, yapmakta olsun gözün. Saldırmak değil, sarılmaktır çözüm.