Okul Yönetiminde Liderliğin Önemi

YöneticiHane

Paylaşmak Güzeldir

Haberler: YöneticiHane'ye Hoş Geldiniz. Daha güzel bir ortam için sitemizi arkadaşlarınıza duyurmanızı ve etkin bir şekilde kullanmanızı bekliyoruz.


Okul Yönetiminde Liderliğin Önemi (Okunma sayısı 4214 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YoneticiHane

Çevrimdışı
  • *****
  • Administrator
  • Süper Üye
  • İleti: 1924
  • PUAN: 29
  • Cinsiyet: Bay
    • YöneticiHane.COM
Okul Yönetiminde Liderliğin Önemi
29 Eylül 2018, Cumartesi - 23:06
OKUL YÖNETİMİNDE LİDERLİĞİN ÖNEMİ

Günümüzde okul müdürünün aynı zamanda lider olması beklenir. Eğer okul müdürü yöneticilik becerilerinin yanı sıra liderlik davranışları da sergileyebiliyorsa, okulu mükemmel olarak yöneteceği düşünülebilir. Bunu zorunlu kılan nedenlerden birisi günümüzde değişimin hızlı olması gerekmektedir. Bu değişime ancak bir lider ayak uydurabilir . Örgütlerde değişimin birçok nedeni olmakla beraber bu amaçları şu başlıklar altında toplamak mümkündür (Sabuncuoğlu ve Tüz, 1998: 209-210):

• Etkinliği artırmak: Değişimin en önemli amaçlarından birisi hiç şüphesiz etkinliği artırmak, yapılacak işi daha etkili yaparak örgütün sağlık ve etkililik düzeyini yükseltmektir.

• Verimliliği artırmak: Daha çok mal üreten sektörler için söz konusu olana bu durumda, araç gereç, örgütsel ilişkiler ve kişiler düzeyinde değişiklik meydana getirme işidir.

• Motivasyon ve tatmin düzeyini artırmak: İş görenlerin tek düze çalışmalarının ortaya çıkaracağı monotonluğu ortadan kaldırmak ve onlarda takım çalışmasını özendirmek amacıyla yapılır.

Okul müdürünün sahip olması gereken temel liderlik alanları konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Sosyal, politik, ekonomik ve teknolojik alanda değişimler okul müdürünün birden fazla alanda liderlik yeteneğine sahip olmasını gerektirmektedir.

Lider ve yönetici aynı kişi değildir. Bunları birbirinden ayıran bir takım özellikler vardır. Bu farklılıklar yönetilenler tarafından kolayca ayırt edilir.

Bir kişi hem lider hem de yönetici olabilir mi?

Hiç şüphesiz bu iki rolü kendinde birleştiren kişiler daha etkili bir şekilde kurumları yönetirler. Lider bir kişi aynı zamanda iyi bir yönetici olabilir ama iyi bir yöneticinin her zaman lider olması beklenemez.

Yönetici bir şeyleri doğru yapar, lider ise doğru şeyleri yapar.

(Peter F . Drucker)

Facebook'ta PAYLAŞ
Saklamak değil, paylaşmak olsun özün. Eleştirmek değil, çözümü göstermek olsun sözün. Yıkmakta değil, yapmakta olsun gözün. Saldırmak değil, sarılmaktır çözüm.