Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri

YöneticiHane

Paylaşmak Güzeldir

Haberler: YöneticiHane'ye Hoş Geldiniz. Daha güzel bir ortam için sitemizi arkadaşlarınıza duyurmanızı ve etkin bir şekilde kullanmanızı bekliyoruz.


Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri (Okunma sayısı 13203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YoneticiHane

Çevrimdışı
  • *****
  • Administrator
  • Süper Üye
  • İleti: 1941
  • PUAN: 29
  • Cinsiyet: Bay
    • YöneticiHane.COM
Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü

Sayı   : 98403766/200/8820418   03.05.2018
Konu:  Hafızlık Eğitimi Alan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

İlgi yönetmeliğin;
32. maddesinin 4. fıkrasında;  "Ortaokul/İmam Hatip Ortaokulu 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine velisinin yazılı başvurusu üzerine bir eğitim ve öğretim yılı Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam etmelerine izin verilir. Hafızlık eğitimine devam ettiğini belgelendirenlerden o eğitim ve öğretim yılı için devam zorunluluğu aranmaz. Bu sürenin bitiminde öğrencilerin okula devamları sağlanır. Bu öğrenciler okula döndüklerinde, devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde, alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyonca sınava alınır. Başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir." denilmektedir.

3. maddenin 2. fıkrasının (a) bendinde; “...İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak değerlendirilir. Bu eğitim kademesi öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.” ,

27. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendinde; “ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında bir dersin dönem puanı; öğrencinin sınavlardan, ders etkinliklerine katılımdan ve varsa projeden aldıkları puanların aritmetik ortalaması ile belirlenir.”

14. maddenin 3. fıkrasında ise; "Okulda komisyon oluşturulacak sayıda öğretmenin bulunmaması durumunda il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurularak komisyon üyelerinin tamamlanması sağlanır.” denilmektedir.

Buna göre 2017-2018 öğretim yılında ortaokul ve imam - hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7.  sınıf öğrencisi iken ilgi  yönetmeliğin 32. maddesine göre hafızlık eğitimi alan ve izinli sayılan öğrenciler en geç 21 Mayıs 2018 tarihine kadar okullarına döndürülerek  e-okul sisteminde  aktif öğrenci durumuna getirileceklerdir. En geç belirtilen  tarihte okullarına dönen ve aktif öğrenci  durumuna getirilen söz konusu öğrenciler 21 Mayıs - 01 Haziran 2018 tarihleri arasında ilgi yönetmeliğin 32. maddesine göre sınava alınacaklardır.

Sınav komisyonları; okul müdürü veya müdür başyardımcısının başkanlığında ortaokul ve  imam- hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında okutulan tüm derslerin alan öğretmenleri ile okul rehber öğretmeninden oluşacaktır. Yeterli sayıda öğretmen bulunmaması durumunda İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurularak yeterli sayıda öğretmenin  görevlendirilmesi sağlanacaktır.
Sınav sonuçları tutanakla tespit edilerek e-okul sistemine işlenecek ve başarılı olanlar bir üst sınıfa geçeceklerdir.
Sınav sonunda başarısız olan öğrencilerin durumu ise ilgi  yönetmeliğin 36. maddesine göre toplanacak olan Şube Öğretmenler Kurulunda (ŞÖK) görüşülecek ve sınıf geçme durumları Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kararına göre belirlenecektir. Bu öğrencilerin başarı durumları ise ilgi yönetmeliğin 31. maddesinin 2. fıkrasının (c) bendi ile ilgi yönetmeliğin 32. maddesinin 4. fıkrasına göre değerlendirilecektir
Bilgilerinizi ve yazımızın, iliniz dahilindeki resmi ve özel ortaokul, imam hatip ortaokulu ve bünyesinde imam hatip ortaokulu bulunan Anadolu imam hatip lisesi  müdürlüklerine acilen duyurularak gereğinin herhangi bir gecikmeye mahal vermeden süresi içinde yapılmasının teminini rica ederim.   
Nazif YILMAZ
Bakan a.
Genel Müdür

Facebook'ta PAYLAŞ
Saklamak değil, paylaşmak olsun özün. Eleştirmek değil, çözümü göstermek olsun sözün. Yıkmakta değil, yapmakta olsun gözün. Saldırmak değil, sarılmaktır çözüm.